top of page
IMG_20191212_100457_984.jpg

věnováno mé babičce Alžbětě

Čistě lněné, přírodně barvené,

z Evropského lnu šité, barvené kusově v ČR,

mosazné zipy vyrobené zakázkově v ČR.

LNĚNÉ DOPLŇKY

Len je jako život, na první pohled někdy surový, hrubý, obyčejný, nedokonalý.

Když se však podíváme pozorněji, zjistíme, že se leskne a třpytí.

Čím víc ho žijeme, tím víc ho milujeme, měkne, víc saje a zraje do krásy. Krása lnu je stejná jako krása lidí, spočívá v dokonalé nedokonalosti.

Lněná kolekce Alžběta je surově jednoduchá, nenápadná s obrovským prostorem pro tvůrčí duše nebo naopak pro ty minimalistické.

...

Když se začaly zhmotňovat první kousky této kolekce v dubnu 2020, vyvolávaly ve mně vzpomínky na mou babičku Alžbětu.

Velké hrubé upracované ruce, oválný obrázek ze svatby v ložnici, vyšité monogramy na kapesnících i ručně vyšívané spodničky, šátek na hlavě ať už bylo, jak bylo, pod ním ani jeden šedivý vlas i v pokročilém věku a přes to vše, co prožila. Vždy v šatech i když šla krmit dobytek do chléva. Tlusté tepláky pod šaty, když byla velká zima. Čaj v hrnku s myslivcem, který vždy sladila domácí malinovkou a který mi okamžitě přistál na stole, když jsem za ní přišla a já jí nikdy neřekla, že se to nedá pít a vypila ho. Za babičkou jsem chodila ráda sama, místo lítání po venku s holkama, jsem občas přeběhla údolí do sousední vesnice za ní. Vyprávěla jí vše, co se za poslední dny v mém životě událo. Babička poslouchala, někdy se smála, nikdy nekomentovala a nepoučovala. Prostě tam jen byla a naslouchala...

Cacti
bottom of page