top of page

Mergala znamená v estonština mokřad (märgala). Jediné místo, kde voda odpočívá. Když je vody moc, dokáže pojmout její velké množství, když je vody málo, postupně ji uvolňuje do okolí.

2020-01-08 12.23.30 1.jpg
sarka klimankova male 01_edited.jpg

Zdravím Vás,

Šárka Klimánková, hlavní tvůrce Mergaly.

Od mala miluji vodu, matematiku, geometrii, slunce, rostliny, ticho, příběhy, pletení... Vystudovala jsem informatiku, operační a systémovou analýzu, odtud ten inženýrský titul. Pracovala v projektovém managementu na nových projektech, od vývoje po sériovou výrobu, ve společnosti vyrábějící světlomety do aut, s heslem rozsvítíme celý svět. Ze dne na den jsem odešla, chvilku se věnovala metráži a hledání udržitelných materiálů. Jednoho dne jsem vytáhla zapomenutou krabici s klubíčky, položila si klubíčko na čelo, jedno druhé, další a viděla příběhy, které jsou v nich zamotané. Začala plést zase každý den, pak přišlo barvení rostlinami a v mezičase vznikla Mergala. Ještě pořád jsem měla v sobě tu projektovou manažerku, a tak z původního hraní si s klubíčky, přírodními barvami a příběhy zapletenými do čepic, jsem začala zase budovat firmu. Našla pletařku, našla pletárnu, a aniž bych moc hledala, našla i barevnu v Rakousku, která se věnuje přírodnímu barvení již 15 let. Aby se na podzim 2020 vše zase rozložilo a začalo na konci roku znovu skládat. Abych to, co jsem dřív tvořila spíš nevědomě, začala tvořit vědomě a předávala své dary dál. Posvátná geometrii zapletená v čepici, dána nejen vzorem ale i stočeným vláknem, jedinečné vibrace rostlinných barev a esencí vznikající při barvení a praní. Zapletené zprávy a poselství, která přijdou při barvení a pletení. Osobní doplňky nejen praktické, ale i podporující. Do toho začínají pomalu vplouvat i malby přírodními inkousty se zlatými detaily. 

Lněné doplňky pro Vás šije Eva, za kterou jsem nesmírně vděčná, mistrovské šicí dovednosti, krásná a svým pohledem na svět mi blízká bytost.

bottom of page